Czym jest Shell Eco-marathon?

Shell Eco-marathon to konkurs przeznaczony dla młodych pasjonatów i przyszłych konstruktorów, którzy uczęszczają do szkół średnich, bądź też studiują na uczelniach wyższych na całym świecie. Innowacje i perspektywa wykorzystania konstrukcji zastosowanych w pojazdach w przyszłości sprawia, iż od ponad 31 lat zarówno w Europie, Ameryce, jak i Azji  zawody Shell Eco-marathon nieprzerwanie przyciągają nowe zespoły, koła naukowe i drużyny szkół średnich. 

Na czym polega rywalizacja w Shell Eco-marathon?

Wszystkie zespoły zgłoszone do konkursu mają za zadanie zbudować oraz przetestować pojazd, sprawdzając tym samym jego wydajność oraz możliwość przejechania jak najdłuższego dystansu na jednym litrze paliwa, bądź jednej kWh. Zwycięża zespół, który przejedzie najwięcej kilometrów ze wszystkich drużyn.

Europejska edycja konkursu

Shell Eco-marathon dla konstruktorów z Europy od kilku lat odbywa się na specjalnie ułożonym torze ulicznym w londyńskim Parku Olimpijskim im. Królowej Elżbiety. Układ obiektu ma na celu wydobyć z bolidów młodych konstruktorów to, co najlepsze, a także sprawić, by pojazd potrafił pokonać między innymi tak zwaną „górkę”. Wbrew pozorom – nie jest to proste, bowiem zbyt słaby bolid nie będzie w stanie przejechać przez nią już podczas początkowych eliminacji, a wówczas dana drużyna nie może wystartować w samym konkursie. Warto jednocześnie zaznaczyć, że azjatycka edycja Shell Eco-marathon odbywa się w Manili na Filipinach, z kolei amerykańska – w Detroit, Michigan.

Formuła E a Shell Eco-marathon

Od kilku lat nie bezpodstawnie Shell Eco-marathon jest porównywany oraz bacznie obserwowany zarówno przez włodarzy serii Formuły E, jak i samych szefów zespołów, które czerpią inspirację z wielu, coraz to nowszych rozwiązań młodych konstruktorów biorących udział w konkursie. Shell Eco-marathon swoją popularność zyskał na przełomie lat 2012/2013, kiedy to została wprowadzona Formuła elektryczna. Obecnie bowiem Formuła E jest oglądana przez 150 milionów fanów na całym świecie, którzy widzą spore podobieństwo pomiędzy konkursem a serią wyścigową.

Wymagania i etapy kwalifikacyjne

Każdy bolid musi posiadać logo konkursu, które powinno być większe od informacji o sponsorach. Drużyny mają obowiązek pozytywnie przejść kilka etapów kwalifikacyjnych, w tym na kilka miesięcy przed rozpoczęciem zawodów Shell Eco-marathon oraz już w trakcie. Jednym z nich jest pokonanie kilku okrążeń poniżej ustalonego wcześniej czasu. Ponadto, każdy kierowca musi posiadać odpowiedni, ognioodporny kombinezon wyścigowy, rękawiczki oraz najważniejsze – kaski. Co więcej – zawodnicy prowadzący pojazdy muszą wysiąść z kokpitu w ciągu dziesięciu sekund od zgaszenia silnika. 

Kreatywność w perspektywie przyszłości

Nie da się ukryć, że Shell Eco-marathon wydobywa z młodych konstruktorów to, co najlepsze. To właśnie tutaj świetnie sprawdzi się przysłowie „wyobraźnia nie zna granic”, bowiem drużyny startujące w konkursie próbują w swoich pojazdach wykorzystać wszystko to co jest zgodne z regulaminem Shell Eco- marathon, a może przybliżyć ich do zwycięstwa.

Nagroda za zwycięstwo

Nagrody różnią się w zależności od kategorii. Pierwszą nagrodą w kategorii Prototype, w której startujemy, jest wręczenie trofeum podczas Ceremonii Wręczenia Nagród oraz nagroda pieniężna w wysokości 2 500 funtów.

Oficjalna strona Shell Eco-marathon Europe